Izstrādāta jauna maģistra studiju programma ‘Lauku kopienu attīstība’

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) projektā Nr. 2020-1-EE01-KA203-077886 “Kopīgās maģistra studiju programmas Lauku kopienu attīstība” izstrāde (ERASP12), ir izstrādājusi jaunu maģistra studiju programmu ‘Lauku kopienu attīstība’. Pirmā maģistrantu uzņemšana tiek plānota 2024./2025. studiju gadā.

Jaunā maģistra studiju programma ir tapusi sadarbībā ar Igaunijas Dzīvības universitāti un Lietuvas Vitauta Dižā universitāti, kā rezultātā ir ieguvusi kopīgās maģistra studiju programmas statusu. Projekta rezultātā ir izstrādāti divi jauni pieaugušo tālākizglītības kursi “Lauku socioloģija” un “Lauku mazā, mikro un sociālā uzņēmējdarbība” (9 h), kas tiks piedāvāti ar LBTU Mūžizglītības centra starpniecību. Savukārt sadarbībā ar Rumānijas un Somijas augstskolām, ir izveidots atvērtais tiešsaistes kurss (MOOC), kas ietver materiālus par sociālo uzņēmējdarbību un lauku kopienu attīstības specifiku Rumānijā, Somijā, Igaunijā, Lietuvā un Latvijā.


Par maģistra studiju programmu “Lauku kopienu attīstība”

Ar ko šī programma ir unikāla?
Tā kā šī studiju programma tiks īstenota sadarbojoties trīs valstu augstskolām, to pasniegs visu trīs iesaistīto valstu augstskolu mācībspēki! Tas nodrošinās topošo speciālistu starptautisko pieredzi, iespēju iepazīties ar labās prakses piemēriem kaimiņvalstīs un izprast ar lauku kopienu attīstību saistīto izaicinājumu specifiku un iespējamos inovatīvos risinājumus.
Līdz šim Baltijas valstīs nav līdzīgu maģistra studiju programmu, kas apvienotu 3 būtiskus aspektus: lauku socioloģiju, sociālās uzņēmējdarbības jautājumus un vides aspektus.

Studiju ilgums un apjoms – 2 gadi, 80 KP (120 ECTS),
Studiju norises specifika – pilna laika klātiene
Programmas īstenošanas valoda: angļu
Iegūstamais grāds: Sociālo zinātņu maģistrs socioloģijā (Mg.sc.soc.)
Mērķis: veicināt speciālistu sagatavošanu lauku kopienu attīstībai starptautiskā līmenī, kuri spēj sekmēt kopienu sociālās, kultūras un ekonomiskās labklājības veidošanos un vides ilgtspējību, sadarbojoties ar vietējo kopienu pārstāvjiem dinamiskā, holistiskā, radošā un inovatīvā veidā.
Mērķa grupa ir lauku kopienu attīstībā ieinteresētās puses:
• pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, kopienu līderi;
• nevalstisko organizāciju pārstāvji, dažādu asociāciju biedri;
• pašvaldību speciālisti;
• uzņēmēji (īpaši lauku un sociālie uzņēmēji), arī citi lauku kopienu pārstāvji.



Par pieaugušo tālākizglītības kursiem
Pieaugušo tālākizglītības kurss: Lauku socioloģija (jau tiek piedāvāts)

Valodas: Latviešu (kurss pieejams arī angļu valodā)
Ilgums: 9 akad. stundas
Mērķa grupa: Visi interesenti, kuri ir ieinteresēti uzzināt vairāk par lauku specifiku, lauku vidi raksturojošajiem aspektiem, kā arī par lauku kopienas attīstības iespējām.
Kursa mērķis ir apgūt starpdisciplināru un kompleksu pieeju (socioloģisku, ģeogrāfisku, antropoloģisku, lauku attīstības, vides u.c.) lauku sabiedrības un telpas izpētes teorētiskajām perspektīvām, mūsdienu izpētes metodoloģijai un aktuālajiem pārmaiņu procesiem. Studiju kursā maģistranti apgūs padziļinātas zināšanas par telpas, vietas un sabiedrības sintēzi, kā arī lauku transformāciju lauku attīstības kontekstā globālā, reģionālā un lokālā mērogā.
Apgūstot socioloģiskos u.c. konceptus, teorijas, metodes, to pielietojumu, kā arī starptautisko pieredzi, tiks iegūtas prasmes un iemaņas patstāvīgi veikt lauku pārmaiņu analīzi dažādu priekšlikumu un risinājumu izstrādei.
Studiju kursa ietvaros tiek sniegtas zināšanas par telpas, vietas un sabiedrības sintēzi lauku attīstības kontekstā globālā, reģionālā un lokālā mērogā, kā arī izpratne par lauku pārmaiņu raksturojošiem indikatoriem, to multidisciplināru pielietojumu un dažāda veida problēmrisinājumiem. Studiju kursa ietvaros tiek veicinātas prasmes identificēt un analizēt dažādus lauku pārmaiņu aspektus, izstrādāt risinājumus, izmantojot dažādus uzskatāmus pasaules piemērus, rast inovatīvas idejas dažādiem lauku attīstības virzieniem.
Kursa saturs:        
Lauku socioloģija: konceptuāls pārskats. Lauku sabiedrības raksturojums – Saturs: Lauku socioloģijas būtība. Lauku sabiedrība kā lauku socioloģijas izpētes objekts 20. un 21.gs.  Lauku sabiedrības raksturojums.
Lauku transformācijas un jauni izaicinājumi lauku sabiedrībai – Saturs: Pārmaiņas laukos modernizācijas ietekmē, mūsdienu aktuālas lauku pārmaiņas: demogrāfiskās, ekonomiskās, politiskās, sociālās. Izaicinājumi lauku sabiedrībai depopulācijas procesu ietekmē.
Kontrurbanizācijas process un jaunienācēju laukos potenciāls – Saturs: Kontrurbanizācijas procesa būtība. Jaunienācēju laukos raksturojums, to ekonomiskais un sociālais potenciāls. Jaunienācēju integrācija laukos. Labās prakses piemēri.
Kultūra kā ilgtspējīgas lauku attīstības instruments – Saturs: Kultūras nozīmes teorētiskie aspekti lauku attīstības procesos, izpētes aizsākums. Kultūras ekonomika laukos.
Kustība – Saturs: Viedo ciemu koncepts, tā rašanās, raksturojums. Viedo ciemu kustības aizsākums Latvijā. Viedo ciemu pieredzes stāsti.
Attiecībās sakņota vietas attīstība, sociālais un organizatoriskais kapitāls – Saturs: Endogēnā un neoendogēnā lauku attīstība. Sociālais un organizatoriskais kapitāls. Attiecībās sakņota vietas attīstība. Iedzīvotāju iesaiste vietas attīstībā.



Pieaugušo tālākizglītības kursa nosaukums: Lauku, mazā, mikro un sociālā uzņēmējdarbība
(jau tiek piedāvāts)
Valoda: Latviešu (kurss pieejams arī angļu valodā)
Ilgums: 9 akad. stundas
Mērķa grupa: Pieaugušie, kuri ir ieinteresēti uzzināt vairāk par mazās, mikro un sociālās uzņēmējdarbības pamatiem (tie var būt, piemēram, vadītāji, uzņēmēji, nevalstisko organizāciju pārstāvji, zemnieki, augstskolu, vidusskolu absolventi, u.c. grupas).
Kursa mērķis: Sociālā uzņēmējdarbība ir īpašs uzņēmējdarbības veids, kurā apvienojas divas šķietami nesavienojamas lietas – sociālā misija un uzņēmējdarbība. Mazās, mikro un sociālās uzņēmējdarbības pamatā ir mērķis risināt kādu sociālu problēmu ar uzņēmējdarbības metodēm. Lauku teritorijas ir vietas, kur grūti pieejami sociālie, izglītības vai kultūras pasākumi. Laukos ir grūti atrast darbu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām vai cilvēkiem, kuri atrodas ilgstošā bezdarba situācijā. Lauku teritorijās izveidotie uzņēmumi vairāk atbild uz sabiedrības vajadzībām un ciešāk sadarbojas ar vietējām kopienām.
Kursā tiek sniegtas zināšanas un informācija par mazās, mikro un sociālās uzņēmējdarbības būtību un pamatprincipiem, kā arī šo uzņēmumu funkcijām un nozīmi laukos. Mērķa grupa iegūs zināšanas par sociālās uzņēmējdarbības veidošanu laukos, spēs novērtēt uzņēmuma sociālo un ekonomisko sniegumu, kā arī labāk izprast lauku uzņēmējdarbības ekosistēmu.

Kursa saturs:        
Lauku, mazā, mikro un sociālā uzņēmējdarbība: konceptuāls ietvars.
Uzņēmējdarbības vides sociāli ekonomiskā situācija laukos.
Uzņēmējdarbību ietekmējošo faktoru analīze laukos.
Sociālās uzņēmējdarbības tiesiskais un institucionālais regulējums Latvijā un Eiropas Savienībā.



Par atvērto tiešsaistes kursu – Ilgtspējīga lauku sociālā uzņēmējdarbība (5 ECTS)
Atvērtais tiešsaistes kurss nodrošina papildu izglītības materiālus interesentiem (angļu valodā).
Atvērtie tiešsaistes kursi (MOOC) piedāvā bezmaksas elastīgu piekļuvi visaptverošām zināšanām par konkrētām pieaugušo izglītības tēmām, kā arī papildu iespēju apmainīties ar viedokļiem un pieredzi bez formālām saistībām. Ja dalībnieks apgūst kursu pilnībā, izpildot visas prasības, tad saņem sertifikātu, kuru dažreiz var pielīdzināt universitātes kredītpunktiem. Pat, ja tas nav iespējams, šis sertifikāts ir apliecinājums tam, ka konkrētais kurss ir pabeigts, ir papildinātas zināšanas par konkrēto tēmu.
Kursa mērķis ir visiem interesentiem sniegt izpratni par sociālo uzņēmējdarbību, sociālo uzņēmumu un kopienā balstītu sociālo uzņēmumu specifiku un to lomu lauku attīstībā. 
Kursa saturs  (52h = 12h tiešsaistes lekciju veidā un 44h individuālais darbs)
Kurss ir sadalīts trīs daļās:
Sociālie uzņēmumi lauku attīstībā (2 ECTS)
Kopienā balstīti sociālie uzņēmumi (2 ECTS)
Sociālie uzņēmumi un kopienā balstīti sociālie uzņēmumi Igaunijā, Latvijā un Lietuvā – Baltijas valstu pieredze (1 ECTS)

Tiešsaistes kurss ir pieejams (reģistrējoties kā lietotājs): https://digicampus.fi/